Serieutredning 2026
SRF Förbundstyrelse har tillsatt en arbetsgrupp som ska ta fram förslag och förutsättningar för ett hållbart seriesystem från 2026 och framåt för seniorrugbyn i Sverige.
Efter första mötet så togs det fram förslag på mål och riktlinjer för fortsatt arbete och en enkät som skickats ut till alla klubbar. Om just er klubb inte har fått enkäten så kontakta tk@rugby.se så vi kan få rätt epostadress. Det går även att komma med synpunkter i enkäten eller mejla dem separat till TK.
Målet för svensk rugby bör i första hand vara att många som möjligt får möjligheten att tävla i rugby på breddnivå. Tidigare utredningar har visat att de för tidiga elitsatningarna på klubbnivå får många spelare att i förtid sluta med sporten.
I andra hand säkerställa möjlighet till landslagspel eller utveckling för att bli landslagsaktuell.
I tredje hand erbjuda mästerskap.
Upprättandet av en årskalender diskuterades och TK presenterade ett förslag till riktlinje enligt nedan.
- Okt-Nov Översyn Tävlingsbestämmelser
- Nov-Dec Intresseanmälan seriespel 2026
- Dec-Jan Serieplanering i Serieråd
- Jan-Mar Spelarlicensiering
- Jan-Apr Spelarövergångar & Samarbetsavtal
- Feb-Mar Serieföreskrifter
- Mar-Apr Serieanmälan XV
- Apr-Jun Vårsäsong XV
- Apr-Jun Vårsäsong Regional 10s
- Apr-Maj Serieanmälan Rugby 7s
- Jun-Aug Säsong Rugby 7s
- Aug-Okt Höstsäsong XV
- Aug-Okt Höstsäsong Regional 10s
Det innebär även att SRF får möjlighet att systematisera faktureringen av de olika avgifter som ska betalas in under året för att få delta i tävlingsspelet.
- Dec Medlemsavgift SRF
- Mar Serie- och domaravgifter XV
- Apr Licensavgifter Vårsäsong
- Maj Serie- och domaravgifter Rugby 7s
- Jun Övergångs- och registreringssavgifter Vårsäsong
- Sep Registreringsavgifter Höstsäsong
- Okt Licensavgifter Höstsäsong
- Nov Övergångsavgifter Höstsäsong
Sedan tidigare så har klubbarna framfört önskemål om att minska resandet till tävlingar. Därför tittar arbetsgruppen främst på olika geografiska uppdelningar av serierna med nationella slutspel för att möjliggöra lägre resekostnader för klubbar och spelare.
Det kommer även att analyseras fram riktlinjer på hur många serienivåer som svensk rugby långsiktigt ska ha. TK presenterade för arbetsgruppen ett förslag med 4 nivåer som kan ge nya klubbar ett lägre och tidigare insteg till tävling samt möjliggöra utveckling för att bli landslagsaktuell.
- Nivå 1 Nationell Elit (Regionlag)
- Nivå 2 Nationell bredd (Allsvenskan)
- Nivå 3 Nationell utveckling (Div 1)
- Nivå 4 Introduktion/Motion (Regional 10s)
En annan riktlinje för att kunna placera in lag i rätt serienivå, så att det blir bästa tävlingsmässiga förhållanden, är att ta fram kvalificeringskriterier för deltagande i olika serienivåer. Deltagande lag förslås få uppfylla krav som antal tillgängliga spelare, antal 1:a ledare, antal matcher, antal ledare och standard på rugbyplan.